Seksuaalsus, suhted ja sussid

Just sellist selgitust kandsid mitmed sissekanded Seminari oktoobri pangaarvel. Tõepoolest, toimunud oli konverents „Seksuaalsus ja suhted“, mille meenena sai osta ka susse.

Konverentsikohta, Püha Johannese kooli kogunes kahe päeva jooksul ligikaudu 250 inimest, kellest kuuskümmend olid väikesi ja suuremaid armastusetegusid tegevad vabatahtlikud.

Nagu konverentsil ikka, oli ettekandeid, paneeldiskussioone, seminare ja küsimuste esitamise võimalusi. Mis polnud tavapärane, oli ausus ja haavatavus, kuidas neist keerulistest teemadest räägiti. Kiusatused pole võõrad meist kellelgi, saime aru. Samavõrd vajame kõik Jumala abi ja armu. Keegi meist ei tule muinasjutuperekondadest ja ikkagi oleme rõõmsad, et Jumala abiga on koos püsitud. Abielu ei tähenda sugugi alati kestvat naudingut ega igapäevast teineteisemõistmist. Tuleb rääkida, luua lähedust, avada ennast – ikka ja uuesti. Ning anda ja paluda andeks.

Kõlama jäi, et kõige olulisem suhe me elus on ikkagi suhe Kristusega. See sõnum on oluline neile, kelle lootus abielluda hakkab kustuma; neile, kelle seksuaalne orientatsioon pole vastassoo poole ja neile, kelle abielus tuleb ette suuremaid katsumusi ja keerukusi. Me kõik saame tulla oma küsimustega Jumala juurde, paluda Tema abi ja armu.

Konverentsi peakõnelejatena astusid üles Erki Tamm (Jumala plaan terveks eluks), Kaarel Väljamäe (Kristuse eeskujust ideaali ja reaalsuse pingeväljas), Toivo Pilli (Seksuaalsus Piiblis), Meego Remmel (Identiteet ja seksuaalsus) Karmen Maikalu (Ühe lahutuse anatoomiast), Valtrik Pihl (Vaenlase relv kogudustes – pornograafia) ja Sven-Joonatan Siibak (Suhted on igavesed). Lisaks oli videolugu ühe Inglismaa naisega samasoolise atraktiivsuse ja kristluse suhetest tema elus ning intervjuud mitme toreda abielupaariga (Õnnelikud abielud – müüt või tõelisus?) ja Aleksander Pulveriga (Suhtlemine, mis loob lähedust). Ja muidugi seminarid, milles oli mõeldud nii vallalistele kui abielus olevatele inimestele.

Noor meesosaleja (17a) kommenteeris kogetut nii: „Konverentsil räägiti teemadest, millest muidu tavakeskkonnas nii palju ei räägita. Mina sain seal huvitavaid vastuseid küsimustele, mis mul endalgi olid kristliku elu ja seksuaalsuse koha pealt.“  Seevastu noorele naisele (20a) meeldis, et teemasid arutasid paljud erinevad inimesed. See aitas saada paljudele küsimustele vastuseid ja näha kõnelejaid erinevatest külgedest. Keskealine mees-osaleja võttis asja kokku: „Oli hea ja sisukas konverents! Neid teemasid liiga tihti avatult ja sellise sügavusega ei käsitleta.“

Üks asi tegi konverentsi veel eriliseks – kohal oli mitukümmend vene koguduste esindajat. Kuigi meie koguduste jumalateenistused on eri keeles ja vahel ka erinevat stiili, on Jumal, suhted ja seksuaalsus me kõigi jaoks ühtemoodi olulised teemad.

Need sussid, millest alguses juttu oli, olid tegelikult mõeldud sõnumiga. „Arm“ ühel ja „astus“ teisel. Sest suhted on dünaamilised, neid saab alati paremaks kujundada. Kasvõi üks samm korraga. Loodame, et konverents aitas kõigil osalejatel tähenduslikele suhetele ühe sammu lähemale astuda.

Ja neile, kes kohale ei saanud tulla, pakume vaatamiseks päris mitut konverentsi sessiooni.

Tekst: Einike Pilli
Seminari Rektor

Fotod: Kadi Tingas