14. mail toimus noorte juhtide kooli teine kohtumine, kus osalesid Eesti EKB venekeelsete koguduste õppijad. Kohtumisel, mis seekord toimus Narvas, osales umbes 30 noort. Üheskoos uuriti kristlase igapäevaelu põhimõtteid ja reegleid, enesearengu vajadust, hea vaimuliku teenija ja juhi portreed, samuti lauldi ja õpiti meeskonnatööd. Kool on planeeritud umbes kahe aastase kursusena, kuid positiivseid tulemusi ja muutusi noorte seas on näha juba täna.
Kooli loomise idee sündis üsna kaua tagasi, isegi enne koroonapandeemiat, kuid alguses olid eesmärgid ja kuulajaskond teistsugused. Algne idee oli jutlustajate kool, et parandada noorte vendade kuulutamise kvaliteeti. Kuid kolme aastaga on toimunud palju muutusi, oma panuse andsid ka viirus ja karantiin, ning paljude tegurite mõjul muutis kool oma “kurssi”. Jutlustajate koolist on saanud noorte juhtide kool, mitte ainult poistele, vaid ka tüdrukutele. Eesti venekeelsete koguduste jaoks on see oluline ja isegi vajalik ettevõtmine, mis kannab vilja täna ja tulevikus.
Osaliselt mõjutas kooli muudatusi ja korraldust aastane noorte juhtide arenguprogramm “Futuurum”, millest võtsid osa kaks venekeelsete koguduste esindajat. Mõned ideed, näited ja teemad on võetud otse „Futuurumilt“, aga ka Kõrgema Usuteadusliku Seminari tegevusest laiemalt, rääkimata sellest, et kolmest peakorraldajast üks on seminari vilistlane ja teine üliõpilane. Tulevikus võiksid selle kooli “õpetajateks” saada need, kes praegu on ise kooli “õpilased”. Eesmärk on, et saadud teadmised ei ununeks ega jääks pähe ainult kasulikuks infoks, vaid kannaksid vilja ja tulemusi ka edaspidi. Muidugi ei väljendu tulemus ainult koolis või kursustes, vaid ka erinevates laagrites, suhtluses, konverentsis, kirikutes, erinevates teenistustes, ja isegi osalejate hingedes ja peades.
Noorte juhtide kooli programm näeb ette kaheaastast õpet, et läbida kogukonnas teenimiseks vajalikud põhiained, näiteks hermeneutika, eksegees, õpetus Piiblist, teoloogia, vaimuliku teenimise alused, eklesioloogia, homileetika. Arendatakse veel selliseid oskusi ja teemasid nagu teenimine, vaimulik kasv, mentorluse põhialused. Eesmärk on koolitada selliseid teenimistöö tegijaid, kes nii „teaksid“ kui ka „oskaksid“. Latt on seatud üsna kõrgele, aga just selliseid töölisi tänapäeva kogudused vajavad, ja me loodame, et kool aitab nende kujunemisele kaasa. Muidugi on kahe kohtumise põhjal raske selget arvamust kujundada, kuid juba praegu võib kindlalt väita, et venekeelne noorte juhtide kool annab uue kogemuse nii läbiviijatele kui ka osalejatele. Mul on hea meel, et kool toob välja noorte probleemid, annab lootust koostööks, võimalusteks ja muutusteks. Samuti annab see tüdrukutele võimaluse õppida samaväärselt poistega, mis on juba suur samm koguduste tuleviku jaoks.
Adele Kuznetsova