Mentorlus
Mentorlus on protsess, mille käigus mentor toetab ja julgustab mentiid isiklikus, ametialases ja vaimulikus arengus. Mentor valitakse mentii poolt ning initsiatiivi mentoriga kohtumiseks võtab samuti mentii. Mentorluse eesmärgiks on aidata kristlikku töötegijat teostada eneseanalüüsi ja leida sobivad meetodid ja vahendid enesearenguks, mõnikord aga kriisi ennetamiseks või ületamiseks.
Mentorlus on Eesti EKB Liidus kolmeastmeline.
Kõigepealt panustatakse teadlikult noorte ja noorte kristlaste arengu toetamisse. Selleks osaletakse noorteüritustel ja koolitatakse noorsootöötajaid.
Teisel tasemel koordineeritakse töötegijate mentorlust, mis seisneb mentoritele koolitusseminaride korraldamises, mentorite andmebaaside korrastamises ning toetava materjali loomises.
Viimasel tasemel toimub organisatsioonide mentorlus, milles mentor tuleb appi organisatsiooni eneseanalüüsi ja hindamisprotsessi käigus püstitatud eesmärkide teostamisel.
Seminari kontekstis on mentorid ka üliõpilastel ning Piiblikooli meeskondadel. Üliõpilaste mentorlus toimub nii individuaalselt kui grupiti. Praktikatel ja lõputöödel on omaette juhendajad.
Mentorlust koordineerib seminaris mentorvõrgustiku koordinaator. Praktikate juhendamist koordineerib koolipoolne praktikate juhendaja.
Mentorluse eesmärk on mentii terviklik areng. Seepärast on mentori rolli keskmes mentii toetamine. Seminari üliõpilaste puhul puudutab arengu toetamine eelkõige kutsumuses arenemise, õppimise ja isiksusliku arengu küsimusi.
Seminari mentorlus on nii individuaalne (omal valikul) kui grupipõhine (kooli poolt moodustatud grupid). Grupimentoriteks on seminari õppejõud. Praktikatel ja lõputöödel on omaette juhendajad.
Kes sobib individuaalne mentoriks? Mentoril on..
– respekt oma kristlikus kogukonnas ja usaldusväärsus mentii jaoks
– potentsiaal olla õppimises, teenimises ja iseloomus mentiile eeskujuks
– aega ja tahtmist panustada mentii arengusse
– soovitavalt teoloogiline haridus, regulaarne kogudusliku töö vastutus ja vabakiriklik teoloogiline identiteet
Mentorile pakutakse huvi ja võimaluse korral koolitusvõimalust. Soovi korral edastame teile mentorluse käsiraamatu “Kristlik juht ja mentorlus” paber- või elektroonilise versiooni (palun andke teada, kas ja kumma).
Mentorsuhte korraldus
– Isikliku mentoriga kohtumise initsiatiivi võtab mentii. Grupimentorluse puhul on algatajaks mentor.
– Kohtumised on regulaarsed ja esimesel korral lepitakse kokku, kaua kohtutakse. Mentorluse mõlemad vormid kestavad kuni kooli lõpuni, individuaalne võib jätkuda ka pärast seda. Mentorkohtumised toimuvad mõlemas variandis 3-4 korda aastas.
– Mentori tööd ei tasustata. Mentorlusega seotud kulud kaetakse kas mentii poolt või kokkuleppel.
– Mentorsuhtes räägitu on konfidentsiaalne, juhul kui pole teisiti omavahel kokku lepitud.
– Arendavate ja täpsustavate küsimuste esitamine on mentori peamine töövõte.
– Mentorsuhe on toimiv, kui mentii räägib rohkem kui mentor.
Mentorluse teemad võivad lisaks õppimisele, kutsumusele ja isiksuse arengule puudutada järgmisi asju: suhted kogudusega; vaimulik elu; tervis ja füüsiline heaolu; puhkus ja hobid; emotsionaalne tasakaal ja tervis; kiusatused ja sõltuvused (sh ekraan); perekond või vallalisus; materiaalne toimetulek; suhted lähima meeskonnaga jm.
Mentorlusvestluse baasformaat
– Sissejuhatus – Kuidas on läinud?
– Ühe-kahe teemaga (nt eelmisel korral püstitatud küsimus või sõnastatud väljakutse) sügavuti minek (sh kasutades Piibli teksti)
– Järmiste sammude kokkuleppimine ja “kodutöö”
– Palveaeg
Esimesel individuaalsel mentorkohtumisel lepitakse kokku ja pannakse kirja peamised eesmärgid mentii seisukohalt, mida mentorlusprotsessiga soovitakse saavutada. Mentiil on soovitav teha märkmeid. Grupimentorluse puhul puudutatakse peamiselt õppetööga seotud küsimusi.
Lisaküsimuste puhul võib pöörduda mentorluse koordinaatori Meego Remmeli poole.
Veebileht, mis annab ülevaate Eesti EKB Koguduste Liidu ja selle tööharude ühistöös kokku kogutud mentoritest.
Taust ja eesmärgid
Koguduste arenguprogrammi eesmärgiks on koguduse teadlik edasiminek palvemeeles otsitud ja ühiselt kokkulepitud suunas. Protsessi käigus kaardistatakse faktide ja koguduse liikmete tagasiside põhjal olukord, mentorite abiga uuritakse olukorda sügavuti ning siis seatakse ühiselt järgnevaid eesmärke. Programmi viimase osana jääb üks mentor kaasa aitama eesmärkide elluviimisel.
Arenguprogrammi väljatöötamist on inspireerinud rahvusvaheline kogemus, aga lõpplahendus on eestipärane ja teadmuspõhine kohalik kombinatsioon. Programmi eestvedajaks on Meego Remmel ja Einike Pilli. Arenguprogrammi on heaks kiitnud EKB Liidu juhatus ja vanematekogu.
Ülesehitus
- Kirjalik eneseanalüüs
- Statistiline eneseanalüüs – täidab vaid koguduse juht, kellel on ligipääs statistikale
- Tagasisideküsitluse täitmine – täidab laiem ring koguduse liikmeid
- Mentorite külastus, mis koosneb omakorda kahest osast:
- Fookusgrupi intervjuud eri tegevussuundade esindajatega täpsustamaks küsitlusest saadud andmeid
- Arenguseminar mentorite tagasiside saamiseks ja koguduse poolt enda edasiste sammude määratlemiseks
- Kolm-neli jätkuseminari ühe aasta jooksul ühe mentoriga, mille jooksul viiakse eesmärke ellu
Arenguprogrammi koordineerib liidu poolt Kõrgem Usuteaduslik Seminar ja EKB liidu mentorluse koordinaator Meego Remmel. Koguduse poolt lepitakse kokku üks kontaktisik, kes hoolitseb arenguprogrammiga seotud kommunikatsiooni eest seminariga ja koguduse sees. Programmi alguses sõlmitakse kirjalik kokkulepe koguduse ja seminari-poolse programmi kontaktisiku vahel. Programmi edukaks läbiviimiseks on koguduse enda huvi ja aktiivne panustamine hädavajalikud.
Programmi hind on rohkem kui 100 liikmega kogudustele 500 eurot ja vähem kui 100 liikmega kogudustele 350 eurot.
Huvi korral ja info saamiseks pöörduge palun meego ätt ekklesia.ee
Kuigi igal mentoril on pisut oma stiil, ei pea mentorluses jalgratast leiutama. Kõrgem Usuteaduslik Seminar on välja andnud praktilise raamatu, mis on abiks nii mentoritele kui mentiidele.
Raamat on leitav kristlikest raamatupoodidest, Kõrgemast Usuteaduslikust Seminarist ja veebikujul allolevalt lingilt.
Pakume võimalust vaimulikele juhtide coachinguks, nii EKB liidu siseselt kui väljapoole. Coachingu eesmärk on aidata klienti astuda oma arengus järgmine samm. Selleks esitame kliendile edasiviivaid küsimusi ja peegeldame tagasi kuuldut. Coaching sobib nii arengukriisis olevatele kui ka oma tööd parandada soovivatele juhtidele. Coachi leidmiseks ja aja kokkuleppimiseks palun kirjutage kus[at]kogudused.ee.
Ühe coaching-kohtumise pikkus on 60 minutit ning selle hind (arve alusel) 80 eurot.
Mentorlust koordineerib Meego Remmel
Kontakt: meego ätt ekklesia.ee