Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul

KÕRGEM USUTEADUSLIK SEMINAR

#kussiisveel

Avaleht

>

>

Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul

Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul

Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on ärevus kujunenud uueks pandeemiaks, millega võitlevad ka paljud kristlased. Nutitelefonide kasutamine mõjutab täna koguduste elu ja meid igaüht rohkem kui me seda endale võib-olla tunnistada tahaksime. Osaduse asemel inimeste ja Jumalaga võib inimene leida end hoopis sõltuvuste küüsist, millega püüab hingetühjust täita.

Nende aktuaalsete teemade ühiselt mõtestamiseks ja lahenduste otsimiseks toimus 7. oktoobril Tallinnas majas koolitus “Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul”, mille korraldasid koos SA Sõbralt Sõbrale, Kõrgem Usuteaduslik Seminar ja Liidu Noorsootöö Keskus. Inimesi oli Eestimaa eri paikadest liidu keskuse ruumidesse kohale tulnud 40 ringis – ühe autotäie jagu neist isegi Hiiumaalt. Rõõm oli näha osalejate hulgas mitte ainult baptistikoguduste inimesi, vaid ka teiste konfessioonide esindajaid.

Karita ja Mari seminar Sandri seminar Päev oli sisutihe ja mitmekülgne. Psühholoog ja pere- ning paariterapeut Kätlin Konstabel rääkis, kuidas nutiseadmed ja sellega kaasnev meid muutnud on – eriti meie suhtlemist ja suhete loomist. Kõlama jäi mõte, et kuna nutiseadmete kasutamine pakub ühest küljest palju häid võimalus, kuid teisest küljest tekitab probleeme, siis sihiks võiks olla nutiseadmete teadlik ja mõtestatud kasutamine.
Koolitusel osalejad said valida 3 erineva seminari vahel, mida kuulata. Psühholoog ja pereterapeut Karita Kibuspuu ning kogemusnõustaja Mari Adamson jagasid seminaris nõuandeid ja praktilisi harjutusi ärevusega toimetulekuks.

Sander Kukk jagas oma seminaris lugusid tänavatööst kodutute ja sõltlastega ning kuidas usk Jeesusesse ja meeleparandus aitab inimestel sõltuvustest vabaks saada. Kätlin Kostabel rääkis nutiseadmete liigkasutamisest, sõltuvusest ja kuidas harjumusi muuta.

Pärast seminare toimus paneelvestlust “Ärevusest rahuni Jumala abiga”. Mõtteid jagasid Karita Kibuspuu, Valtrik Pihl ja Gerly Elbrecht ning mul endal oli au seda vestlust juhtida. Valtrik ja Gerly rääkisid ka väga isiklikke lugusid võitlusest ärevusega ning kuidas nad Jumala abiga on sellel teekonnal võite kogenud. Isegi vestluse juhi rollis olles tulid mul vahepeal panelistide lugusid kuulates pisarad silma – nii vägev on meie Jumal! Karita ütles, et Jumal on keeruliste lahenduste Jumal ja olen temaga täiesti nõus – Jumala mõtted on nii palju kõrgemad kui meie mõtted ja tema lahendused meie eludes nii palju sügavamad, mitmekihilisemad ja täiuslikumad, kui me ise oskaks mõelda, kuid sageli see tähendab, et Jumal viib meid lahenduseni pikema protsessi kaudu, isegi, kui meie igatseks kiireid lahendusi.

Päeva lõpetasime palvusega, kus saime koos ülistada, palvetada ja Tarmo Ligelt väikese mõtiskluse kuulda. Oli tunne, et vaatamata ümberringi möllavale tormile (laupäeval, mil koolitus toimus, oli väljas tohutu torm), olime päeva lõpuks mõtete ja südamega jõudnud Jumala rahusse või vähemasti suuremasse lootusrikkusesse. “Aga lootuse Jumal täitku teid kõige rõõmu ja rahuga usus, et teil oleks küllaga lootust Püha Vaimu väes!” (Rm 15:13)

 

Tekst ja fotod: Johanna Rosenvald