Praktika kokkuvõte
KUS-i õppekavas on „Valikpraktika“ nimeline aine. Tudeng saab seda teha oma huvi ja kutsumuse järgi. Mind huvitas, milliseid hingeabi võimalusi Tallinnas pakutakse ja millised on tulijate tüüpilised probleemid. Seepärast viisin läbi miniuurimuse Tallinna nõustamisasutustes.
Kuidas leida õigeid asutusi?
Tänapäeva inimene alustab info otsimisega internetist. Kasutasin sama meetodit. Guugeldasin „kristlikud nõustajad Tallinnas“. Otsingumootor andis mulle seitsme asutuse kontaktandmed. Kolm neist olid multifunktsionaalsed keskused. Üks oli kristlik kogudus ning ülejäänud kolm erapraksisega psühholoogid. Pooled mainitud asutustest olid täiesti mittekristlikud. Imestasin koos sealsete töötajatega, miks Google nad mulle sellise märksõna peale välja otsis. Võib-olla see tõestabki, et guugeldamine võib anda tulemusi seinast seina. Lisasin nimetatud seitsmele veel kahe asutuse kontaktid: ühe Tallinnas tegutseva perekeskuse ning ühe haigla hingehoidja. Kõigis üheksas asutustes viisin läbi vabas vormis intervjuu.
Milliste probleemidega tullakse?
Suurem osa mainitud asutustest keskendus pereteraapiale. Üks erapraksisega psühholoog tegeles tööstressi temaatikaga. Üks keskus pakkus tervisliku eluviisi koolitusi ning teine jagas mitmekesist kriisiabi. Haigla hingehoidjal ning koguduse esindajal oli oma tööspetsiifika.
Klientide tüüpiliste probleemidena mainiti katkiste perede suhtemustreid, liiga kõrgetest ootustest (nt tööl või koolis) tekkinud pingeid, läbipõlemist, ärevust ja depressiooni ning… üksildust. Mitmed psühholoogid tunnistasid, et inimesed on praegu üksildasemad kui iialgi varem. Majanduslikult läheb võib-olla väga hästi, aga üksteise jaoks pole aega, pered on katkised ning töö juures oodatakse ainult head esinemist.
Üks pikaajalise kogemusega psühholoog tõi välja huvitava tähelepaneku. Eesti iseseisvumise alguses olid perekeskuste põhilised kliendid niiöelda „ausad joodikud“-tüüpilised asotsiaalsed pered. Siis hakkasid levima HIV ja narkootikumid. Selle järel tuli kasiinode ja mängusõltuvuste laine. Praeguseks on „tavalised joodikud“ Tallinna kesklinnast kadunud, sest nende jaoks on elu seal liiga kallis. Nende asemel tuleb aina rohkem majanduslikult heal järjel ning teiste silmis edukaid kliente, kelle kodudes toimub perevägivald. Kuhjuvaid pingeid ei osatagi teistmoodi lahendada kui füüsiliselt.
Hingelise abi saamise võimalusi on vähemalt Tallinnas palju. Suurim probleem on tihti selles, et abivajaja eitab oma raskusi. Eluaeg on ju ise hakkama saadud, kuidas nüüd ei saa? Sageli tullakse kirikussegi alles siis, kui tuntakse, et „ma suudan näidata, et mul on vähemalt väliselt kõik korras.“ Jeesuse põhimõte oli vastupidine. Tema ütles: „Tulge minu juurde kõik, kes te vaevatud ja koormatud olete – ja mina annan teile hingamise“ (Mt 11:28).
-Jael Puusaag-
Foto: Hanna Rebeka Veermäe, TV7.