Dialoogis kunstiga
Kaasaegsele kristlikule kuulutusele on ette heidetud, et see on väga sõnakeskne, samal ajal kui inimesed on pigem visuaalsed. Ehk just sellepärast on Seminari magistriõppe ainete seas üks, mis kannab pealkirja “Kunsti keel ja dialoog”. Ning kuna kunstist ei saa lihtsalt rääkida, siis toimus õppeaine koos kunstinäituse avamisega.
Teisel ülestõusmispühal avasime Tartu Salemi kirikus Ivana Noble näituse, kus olid kolm osa: Piibli-teemalised litograafiad, 9-osaline sari Maarja elust ning 12 kalendripilti vihjetega liturgilistele sümbolitele. Näituse üks huvitavamaid litograafiaid kandis nime “Pantokraator”, kuid erines oluliselt tavalistest Kristust kõige valitsejana kujutavatest (püha)piltidest. Sellel oli õnnistamiseks tõstetud käega Jeesus kujutatud koos taltsaks muutunud sikkudega (kelle pusklevad sarved olid sõbralikuks kooldunud) hommikuvalguses, märgistades uue, ülestõusmise-järgse ajastu algusust. “Ma arvan, et ülestõusnud Kristus ilmus kõigepealt loomadele,” mõtiskles Ivana näituse avamisel. Nemad lihtsalt ei osanud sellest inimestele jutustada.
Näituse juurde, täpsemalt ümber asetus õppeaine “Kunsti keel ja dialoog”, milles Ivana rääkis kunsti rollist Jumala mõistmisel ja mõistetavaks tegemisel. Puudutati ka provokatiivset teemat ikoonide ja iidolite suhest ning loeti Paul Tillichi ja Hans Küngi kunsti-teemalisi tekste. Õppeaine oli erakordne ka seepärast, et peale mitmeid aastaid toimus see ühiskursusena Tartu Ülikooli usuteaduskonna õppijatega, seekord õigeusu mikrokraadi läbijatega.
Ivana Noble on Karli Ülikooli (Tśehhi) teoloogiaprofessor, kelle loomingus põimuvad teoloogiline sügavus, lapselik rõõmsameelsus ja kirikulooliselt sügav sümboolsus. Seminari külaline oli ta Erasmus+ programmi külaliõppejõuna. Näitus jääb avatuks kuni jaanipäevani ja seda on võimalik külastada kiriku lahtiolekuaegadel. Osasid litograafiaid on võimalik ka endale osta.
Einike Pilli
Seminari rektor